FOA Pack mini.
Opis urządzenia:


Jakiś czas temu wykonałem bardzo pożyteczny przenośny traker APRS znany też jako FreePack.Jest to prawdopodobnie najmniejszy FOA Pack na świecie - jeśli ktoś wykonał mniejszy proszę o info.Obudowa (bez przewodu do radia i wyłącznika) ma wymiary 13x6,5 cm i grubość zaledwie 2,5 cm.
Dla wygody użytkowania został zamontowany do obudowy trakera metalowy zaczep do paska.Posiada własne źródło zasilania i własny odbiornik GPS czyli jest całkowicie autonomiczny.Akumulator (mały i pojemny - od aparatu fotograficznego) otrzymał własny układ ładujący wraz
z prostym układem zabezpieczającym przed przeładowaniem - akceptowane napięcia to od 9 do 18V.
Duży nacisk położyłem na jak najmniejszy pobór prądu, ponieważ z założenia jest to traker przenośny.
Prąd pobierany przez całe urządzenie jest poniżej 100 mA co pozwala na kilkugodzinną ciągłą pracę.Wszystkie użyte elementy elektroniczne sa w wersji SMD, dzieki temu płytka drukowana jest malutka.
Poza obrys obudowy wystaje jedynie przewód do radiotelefonu, wyłącznik główny i trójkolorowa dioda LED.
Użyta klawatura membranowa jest niezawodna, przyjemna w operowaniu no i nie boi się deszczu.Autorem pomysłu na to znakomite urządzenie, pierwotnego schematu oraz oprogramowania jest kol. Radek SQ2FOA.
Oczywiście moja wersja zawiera kilka zmian w schemacie, zaś płytka drukowana to już w całości moje dzieło.Traker daje spore możliwości konfiguracji do swoich potrzeb - wszystko jest przejrzyste i po polsku.
Wielka szkoda, że projekt został przez autora zakończony i nie będzie już niestety rozwijany.Oprogramowanie urządzenia umożliwia np. odczyt aktualnej pozycji GPS, wysokości npm czy daty i czasu z GPS-u.Soft w urządzeniu pozwala na wysyłanie i odczyt ramek, przyjmowanie i wysyłanie wiadomości (MSG).Jest możliwa praca ze współrzędnymi wpisanymi "z palca", można też obserwować ramki innych użytkowników sieci APRS.Daną ramkę możemy obejrzeć dokładniej, czyli oglądamy "surową", gdzie widać przez jakie digi przeszła.Jest też możliwe wyświetlenie czegoś w rodzaju mapki z zaznaczonym miejscem danej stacji.Jeśli chcemy się zorientować w jakiej odległości znajduje się od nas dana stacja to też się da:FOA Pack to spore możliwosci konfiguracyjne np. załączenie podświetlania, wyłączenie dźwięków
można ustawić wg własnych potrzeb tzw. SmartBeacon, czy wyświetlić listę odebranych stacji.Urządzenie jest tak małe, że bez trudu mieści się w dłoni czy kieszeni koszulki lub spodni.
Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się jako przenośny traker np. do górskich wędrówek.
Wystarczy podłaczyć do radiotelefonu przenośnego i już mamy moim zdaniem ciekawszy i tańszy
zestaw do APRS-u niż bardzo drogie radiotelefony mające wbudowany APRS (VX-8 czy TH-D72).

Poniżej wygląd pierwszej wersji tego urządzenia, gdy jeszcze nie miałem zminiaturyzowanego GPS-a: